Ceske svatebni tradice

Rýže  - Aby bylo novomanželům dopřáno hojně dětí, jsou zasypáni po obřadu rýží.

Rozsypávání květin  - Děti s květinami jdou v čele svatebního průvodu do kostela a rozhazují kolem květiny. Toto je rovněž původem pohanský zvyk. Květiny měly přilákat bohyni plodnosti.

Svatební špalír - Přátelé novomanželů vytvoří uličku, kterou musí oba projít. Přitom se jim v tom snaží všemožně zabránit, ale ne násilně. Symbolický význam : překonávaní manželských problému.

Práh - Proč přenáší ženich nevěstu přes práh jejich společného domova? Prý proto, aby přelstil zlé duchy, kteří číhají pod prahem a hlídají dům. Jiný význam: Symbolický začátek nového života.

Únos nevěsty - Symbolizuje dívčino odloučení od rodičů a přechod k novému životnímu společenství. V pokročilé hodině, kdy se už hostina schyluje ke konci unesou přátelé novomanželů nevěstu. Pokud ji ženich nenajde, musí zaplatit výkupné. Pozor :Akce by se měla každopádně časově ohraničit, aby ostatní hosté dlouhé hodiny nečekali na nevěstin návrat, a nakonec se nedočkali. To by jim určitě náladu nezlepšilo.

Družičky - Jsou ještě svobodné dívky, které doprovázejí nevěstu do kostela. I tento zvyk měl svůj význam: duchové, kteří chtějí nevěstě uškodit, si ji mají splést s některou z družiček. Aby se to podařilo, musí mít družičky na sobě šaty velmi podobné nevěstiným.

Společné pojídání polévky - Společné pojídání polévky novomanželi z jednoho talíře při svatební hostině má symbolizovat jejich spolupráci. Druhý význam, který je snad ještě podstatnější, je symbol onoho společného krajíce, z něhož je nutno si brát a dávat rovným dílem. Právě pro tuto výstižnou symboliku je uvedený svatební zvyk dodnes velmi rozšířen.

Rozbíjení talířů - Tento zvyk měl kořeny hned ve dvou pověrách – že střepy přinášejí štěstí a že společným zametáním novomanželé prokáží vůli spolupracovat a jejich manželství pak bude harmonické.

Zvací koláčky - Podle tradice se pečou několik týdnů před svatbou. Rozdávají se příbuzným, přátelům a sousedům a jsou zároveň pozvánkou na svatební hostinu. Koláčky, které by měly mít nejméně tři různé náplně, jsou považovány za vizitku kuchařského umění hospodyně

Zdroj(www.ceske-tradice.cz/)
 

Slovenské svatební tradice

 

 

 

Satební písně-dělali hlavní svatební atmosféru.Hodně jich bylo věnovano matce,která jako jediná procítila obavy mladé nevěsty.

První družba-vedl svatební družinu.Organizoval všechno od začátku.Zval hosty,byl u odbírky nevěsty od rodiču,vedl ji do kostela,kupoval věnec atd.

Rozmarínový věneček-znak panenství.Nevěsta ho měla na hlavě společně s party,kterou nosila od druhé ohlášky do svatby jako znak svobody a nevinnosti.

Vození věna-do domu ženicha se dovezla truhlice,v které měla nevěsta uložené šatstvo,peřiny a jiné potřeby.

Rozlučka s domovem-zpívali se rozlučkové písně a za spěvu se odjíždělo do domu ženicha.

Snímaní party a čepčení-po procesu nevěsta tančila se svatebčani,všichni si museli postupně tanec koupit a nakonec si zatančila s manželem.

Veselka-trvala vždy několik dnu a běžně se dělala pro celou vesnicu.Zdroj(www.jankohrasko.sk)

                                                             

Britské svatební tradice

 

Pytačky-muž se přišel ucházet o svou vyvolenou v doprovodu nejlepšího přítele,kdyby náhodou došlo k hádce nebo rvačce.V takovém případě měl za ukol bránit ženicha a nevěstu odvést třeba i násilím.

Vyplácení-poté musel ženich vyplatit rodině náhradu za ztrátu dcery.

Rozlučka se svobodou-měla zaručit všem přátelum,že oba budou stále ve styku z blízkými.zeny musley pomoct nevěstě radami a muži dávali ženichovi peníze,aby mohl i po svatbě dále chodit s přáteli pít.

Zlý duchové-proti duchum se po obřadu procházelo pod branou z nastavených meču.Házela se rýže a zrní,jako záruka plodnosti a pokračování rodu.

Bílé holubice-manželé je společně vypoštěli z klecí,jako symbol míru,lásky a věrnosti.

Krájení dortu-krájen oběma snoubenci symbolizuje společný život a dělení o vše co bude přinášet.

Polibek přes dort-pokud jej u polibku neshodí,znamená to dobré finanční zabezpečení do budoucnosti.

Boty na auta-privazovali se jako znak mužove plodnosti a odpovědnosti za ženu.

Ulomení podpadku-muž tím ukazoval svou oficialní autoritu.Zdroj(www.svatba.cz)

Ruské svatební tradice

Vyzvednutí nevěsty-na cestě ženichovi stojí překážky v podobě přátel a příbuzných,kteří požadují výkupné .

Testování-testuje se mužova síla a intelekt.Například jsou ve vchodě domu napsaná ruzná čísla,jako číslo nohy nevěsty,její datum narození atd.Jestli muž některé číslo neví,musí se vykoupit aby mohl za snoubenkou dál.

Prochazky-po obřadu se jdou všichni svatebčané společně projít.Pak přichází focení ,nošení nevěsty v naručí atd.

Kousání do chleba-kdo ze snoubecu ukousne větší kus bude podle tradice hlavou rodiny.

Hořké-skandování tohoto slova vybízí mladý pár k polibku.Stává se,že se novomanželé ani nenají,protože hosté bez prestání skandují.

Fata-člověk který řídí celou svatbu.

Předtavování-fatanebo otec nevěsty postupně představi všechny přítomné.Lidé jsou si pak blíž a zábava je o to snažší.

Krájení dortu-dort se postupně draží a vybranépeníze dostanou manželé na těžké začátky.

Sampanské a vodka-dárek od svatebčanu.Sekt se pije při prvním výročí svatby a vodka při narození prvniho dítěte.Zdroj(blog za rohem)